PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
SITE TOOLS
Print this Story
Email this Story
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Chokio-Alberta School
Chokio-Alberta Cross Country (G)
Dawson-Boyd School
Dawson-Boyd Cross Country (G)
Lac qui Parle Valley School
Lac qui Parle Valley Cross Country (G)
Morris Area School
Morris Area Cross Country (G)

Sunday, November 2, 2014
Cross Country (G)

LQPV/DV Earns Top Five Finish

By Kyle Gylsen - Northfield

The Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd girls’ cross country team placed fifth Saturday at Class A Girls’ State Cross Country Meet at St. Olaf College in Northfield.

Trinity School at River Ridge won the team title with 55 points.  Annandale (87) was second, followed by Fairmont (117) and Waseca (125).

Senior Emily Donnay of Eden Valley-Watkins/Kimball Area was the medalist in a time of 14:27.5, while her sister, sophomore Anna Donnay placed third in 14:57.5.  Sophomore Madi Schandelmeier finished second in 14:49.0.

LQPV/DB was led by senior Alaysia Freetly, who finished 10th in a time of 15:11.7.  Freshman Jordyn Sterud (15:50.5) was 23rd, sophomore Sadie Thompson (15:54.5) placed 28th, eighth-grader Grace Hegland (15:58.7) finished 32nd and junior Kelly Kvaal (16:30.5) was 99th out of 171 runners.

Also competing for LQPV/DB was sophomore Sydney Batunek (107th/16:39.3) and senior Sydney Giese (143rd/17:16.6).

The Morris Area/Chokio-Alberta girls’ did not participate as a team, but did have two runners in the individual competition.  Sophomore Savannah Aanerud placed 35th with a time of 15:42.8 and seventh-grader Maddie Carrington finished 139th in 17:12.3.

Class A Girls’

Team results:  1. Trinity School at River Ridge 55; 2. Annandale 87; 3. Fairmont 117; 4. Waseca 125; 5. Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd 137; 6. Perham 181; 7. St. Paul Academy and Summit 196; 8. Holdingford 229; 9. Mora 254; 10. St. Cloud Cathedral 273; 11. Dover-Eyota 281; 12. Rochester Lourdes 282; 13. Park Rapids Area 294; 14. Redwood Valley 304; 15. Crosby-Ironton 304; 16. South Ridge 367

Top 10 Individuals:  1. Donnay (Eden Valley-Watkins/Kimball Area) 14:27.5; 2. Schandelmeier (Luverne) 14:49.0; 3. Donnay (Eden Valley-Watkins/Kimball Area) 14:57.5; 4. Janessa Meuleners (Belle Plaine) 14:58.1; 5. Mary Naas (St. Paul Academy and Summit) 14:59.6; 6. Kayla Huhnerkock (Redwood Valley) 15:00.9; 7. Beth Stevermeyer (United South Central) 15:01.5; 8. Theresa Mueller (Trinity School at River Edge) 15:05.51; 9. Elizabeth Schlafke (Annandale) 15:09.01; 10. Freetly (Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd 15:11.7

For complete Class A Girls’ results, click here.


NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com