PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
SITE TOOLS
Print this Story
Email this Story
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Dawson-Boyd School
Dawson-Boyd Cross Country (B)
Dawson-Boyd Cross Country (G)
Lac qui Parle Valley School
Lac qui Parle Valley Cross Country (B)
Lac qui Parle Valley Cross Country (G)

Sunday, August 10, 2014
Cross Country (B), Cross Country (G)

LQPV/D-B Girls Ranked #1 In Pre-Season Poll

By Kyle Gylsen

With season practices set to begin on Monday, August 11, the Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd girls' cross country team has already earned some favorable recognition.

According to the website Minnesota Track & Field and Cross Country, LQPV/D-B, which placed second at the 2013 State Class A Cross Country Meet, is ranked number one going into the 2014 season. Defending Class A state champion Annandale is rated second in the pre-season poll.

GIRLS' TEAM RANKINGS

 

Rank

 

Team

 

2013 State Finish

1

Lac Qui Parle Valley-Dawson Boyd

2

2

Annandale

1

3

Waseca

4

4

Perham

3

5

St. Cloud Cathedral 

6

6

Dover-Eyota

11

7

Holy Family Catholic

5

8

Luverne Area

7

9

Lake City

9

10

Park Rapids Area

10

11

St. Paul Academy & Summit 

12

12

Holdingford

13

GIRLS' INDIVIDUAL RANKINGS

 

Rank

 

Athlete

 

Grade

 

Team

 

2013 State Finish

1

Mary Naas

12

St. Paul Academy & Summit 

2

2

Becca Wilkin

11

Trinity School at River Ridge

3

3

Elizabeth Schlafke

11

Annandale

4

4

Madison Schandelmeier

10

Luverne

6

5

Tierney Winter

11

Waterville-Elysian-Morristown

7

6

Kailee Kiminski

12

Esko

8

7

Kayla Huhnerkoch

12

Redwood Valley

9

8

Emily Donnay

12

Eden Valley-Watkins-Kimball

10

9

Rachel Salentiny

9

Southwest United

13

10

Beth Stevermer

9

United South Central

14

11

Ellie Nelson

9

Roseau

15

12

Erika Fox

10

Carlton

16

 

BOYS' TEAM RANKINGS

Rank

Team

2013 State Finish

1

Martin County West

5

2

Perham

1

3

Waseca

6

4

Glencoe-Silver Lake

8

5

St. Cloud Cathedral 

3

6

Minnehaha Academy

2

7

Mora

7

8

Canby/Minneota/LinHI

10

9

Mounds Park Academy

2

10

Proctor

12

11

Roseau

16

12

Plainview-Elgin-Millville

13

 

BOYS' INDIVIDUAL RANKINGS

Rank

Athlete

Grade

Team

2013 State Finish

1

Shane Streich

12

Waseca

2

2

Isaac Overmyer

12

Park Rapids

4

3

Ephraim Bird

11

Minnehaha Academy (Hope Academy)

7

4

Billy Beseman

12

Perham

10

5

Mike Destache

12

St. Paul Academy & Summit 

11

6

Andrew Zachman

12

Holdingford

8

7

Jake Petit

12

Southwest Christian

12

8

Jonah Mayo

12

Martin County West

15

9

Christian Bance

12

Chatfield

17

10

James Chelman

12

Glencoe-Silver Lake

22

11

Alex Wischnack

12

Norwood-Young America

25

12

Connor Schank

11

Howard Lake-Waverly-Winsted

26


NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com