PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
Choose a Different Sport:
Football Scores for Saturday, October 29, 2016
Go to: Yesterday | Today | Tomorrow
Choose a date from the calendar:
Filter scores by:
View Week: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Sect QTR | Sect SEMI | Sect FINAL | State QTR | State SEMI | Prep Bowl XXXV
Class 9-Man - Section 6 Football
NCE/U-H (3)15
#4 (9-Man) Nevis (2)22
at  NevisFINAL
Class A - Section 3 Football
Sleepy Eye Saint Mary's (4)0
Adrian (1)20
at  AdrianFINAL
Class A - Section 4 Football
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (5)14
#2 (A) Minneapolis North (1)40
at  Minneapolis NorthFINAL
Class AA - Section 3 Football
Lakeview (3)13
Yellow Medicine East (2)9
at  Granite FallsFINAL
Class AA - Section 3 Football
Pipestone Area (4)21
#5 (AA) Redwood Valley (1)24
at  Redwood FallsFINAL
Class AA - Section 7 Football
Crosby-Ironton (3)0
Royalton (2)13
at  RoyaltonFINAL
Class AA - Section 7 Football
Rush City (5)21
#9 (AA) Eveleth-Gilbert (1)19
at  EvelethFINAL
Class AAA - Section 4 Football
Brooklyn Center (3)12
Minneapolis Henry (2)56
at  Minneapolis HenryFINAL
Class AAA - Section 7 Football
Esko (5)6
#6 (AAA) Proctor (1)17
at  ProctorFINAL
Class AAAA - Section 3 Football
Hill-Murray (6)15
New Life Academy (2)27
at  New Life AcademyFINAL
Class AAAA - Section 3 Football
Simley (5)7
#1 (AAAA) South St. Paul (1)31
at  South St. PaulFINAL
Class AAAA - Section 4 Football
Columbia Heights (3)23
St. Paul Highland Park (2)35
at  Highland ParkFINAL
Class AAAA - Section 4 Football
DeLaSalle (4)18
Fridley (1)28
at  FridleyFINAL
Class AAAAA - Section 4 Football
St. Paul Central (3)7
#9 (AAAAA) SMB (2)28
at  BlakeFINAL
Class AAAAA - Section 5 Football
St. Louis Park (4)14
#3 (AAAAA) Spring Lake Park (1)35
at  Spring Lake ParkFINAL
Class AAA - Section 7 Football
Two Harbors (3)33
Greenway/Nashwauk-Keewatin (2)38
at  ColeraineFINAL
Class 9-Man - Section 5 Football
South Ridge (3)22
Silver Bay (2)18
at  Silver BayFINAL
Class 9-Man - Section 8 Football
Warren-Alvarado-Oslo (5)7
Stephen-Argyle (1)50
at  ArgyleFINAL
Class A - Section 7 Football
Deer River (3)20
Braham (2)26
at  Rush CityFINAL
Class A - Section 7 Football
Chisholm (4)6
#4 (A) Hinckley-Finlayson (1)52
at  HinckleyFINAL
Class A - Section 8 Football
Fertile-Beltrami (4)14
#6 (A) Mahnomen (1)43
at  MahnomenFINAL
Class AA - Section 4 Football
Spectrum (3)18
Maple Lake (2)20
at  Maple LakeF/OT
Class AA - Section 4 Football
Howard Lake-Waverly-Winsted (5)6
Norwood-Young America (1)25
at  NorwoodFINAL
Class AA - Section 5 Football
Paynesville Area (3)20
Osakis (2)28
at  OsakisFINAL
Class AA - Section 5 Football
Sauk Centre (4)26
#4 (AA) Eden Valley-Watkins (1)63
at  Eden ValleyFINAL
Class AAA - Section 8 Football
Perham (3)12
#5 (AAA) Dilworth-Glyndon-Felton (2)26
at  GlyndonFINAL
Class AAAA - Section 7 Football
North Branch (6)13
Cloquet (2)34
at  CloquetFINAL
Class AAAAA - Section 6 Football
#6 (AAAAA) St. Cloud Tech (3)7
#7 (AAAAA) St. Michael-Albertville (2)31
at  St. Michael-AlbertvilleFINAL
Class AAAAA - Section 6 Football
Monticello (5)33
#1 (AAAAA) Elk River (1)62
at  Elk RiverFINAL
Class AAAAA - Section 7 Football
St. Francis (3)24
Chisago Lakes Area (2)0
at  LindstromFINAL
Class AAAAA - Section 7 Football
Andover (4)56
Grand Rapids (1)12
at  Grand RapidsFINAL
Class 9-Man - Section 7 Football
Cook County (6)14
North Woods (2)52
at  CookFINAL
Class 9-Man - Section 7 Football
Northeast Range (5)24
#6 (9-Man) Ely (1)43
at  ElyFINAL
Class 9-Man - Section 4 Football
Hillcrest Lutheran Academy (3)22
#10 (9-Man) Wheaton/Herman-Norcross (2)6
at  WheatonFINAL
Class 9-Man - Section 4 Football
Brandon/Evansville (4)14
#7 (9-Man) Verndale (1)24
at  VerndaleFINAL
Class AA - Section 8 Football
Crookston (6)27
Hawley (2)49
at  HawleyFINAL
Class AA - Section 8 Football
United North Central (5)0
#2 (AA) Barnesville (1)32
at  BarnesvilleFINAL
Class AAAAA - Section 4 Football
Minneapolis Washburn (4)7
#4 (AAAAA) Mahtomedi (1)48
at  MahtomediFINAL
Class 9-Man - Section 3 Football
Mountain Lake Area (3)14
Hills-Beaver Creek (2)47
at  HillsFINAL
Class 9-Man - Section 3 Football
Fulda (4)7
#9 (9-Man) Edgerton/Ellsworth (1)50
at  EdgertonFINAL
Class A - Section 3 Football
Murray County Central (3)34
Red Rock Central (2)12
at  LambertonFINAL
Class A - Section 5 Football
#7 (A) Wabasso (3)30
#1 (A) Minneota (2)20
at  MinneotaFINAL
Class A - Section 5 Football
Canby (5)0
#3 (A) BOLD (1)46
at  OliviaFINAL
Class AAA - Section 2 Football
Glencoe-Silver Lake (3)20
#10 (AAA) Belle Plaine (2)23
at  Belle PlaineFINAL
Class AAA - Section 2 Football
Jordan (4)21
#9 (AAA) Providence Academy (1)7
at  Providence AcademyFINAL
Class AAA - Section 3 Football
Luverne (3)6
#8 (AAA) Fairmont (2)20
at  FairmontFINAL
Class AAA - Section 3 Football
Sibley East (5)14
#2 (AAA) Jackson County Central (1)42
at  JacksonFINAL
Class AAAA - Section 2 Football
#7 (AAAA) Waseca (3)19
#2 (AAAA) Hutchinson (2)40
at  HutchinsonFINAL
Class AAAAA - Section 2 Football
Waconia (3)13
#2 (AAAAA) Mankato West (2)40
at  Mankato WestFINAL
Class AAAAA - Section 2 Football
Chaska (4)11
#5 (AAAAA) Chanhassen (1)27
at  ChanhassenFINAL
Class A - Section 8 Football
Fosston (3)0
Polk County West (2)34
at  ClimaxFINAL
Class AAA - Section 8 Football
Pequot Lakes (4)14
#7 (AAA) Aitkin (1)0
at  AitkinFINAL
Class AAAA - Section 2 Football
Faribault (5)27
#3 (AAAA) Marshall (1)56
at  Southwest MN StateFINAL
Class AAAA - Section 7 Football
Princeton (4)22
Hermantown (1)14
at  HermantownFINAL
Class AAAA - Section 8 Football
Willmar (4)35
#4 (AAAA) Fergus Falls (1)34
at  Fergus FallsFINAL
Class A - Section 6 Football
Parkers Prairie (3)34
Walker-Hackensack-Akeley (2)14
at  WalkerFINAL
Class A - Section 6 Football
Browerville/Eagle Valley (4)41
Pine River-Backus (1)14
at  Pine RiverFINAL
Class AA - Section 6 Football
Staples-Motley (4)14
#3 (AA) Pillager (1)43
at  PillagerFINAL
Class 9-Man - Section 1 Football
Mabel-Canton (3)34
#5 (9-Man) Spring Grove (2)62
at  Spring GroveFINAL
Class 9-Man - Section 1 Football
Houston (4)22
#1 (9-Man) Grand Meadow (1)49
at  Grand MeadowFINAL
Class 9-Man - Section 2 Football
West Lutheran (7)12
MACCRAY (3)46
at  MaynardFINAL
Class 9-Man - Section 2 Football
Renville County West (4)14
#2 (9-Man) Cleveland (1)40
at  ClevelandFINAL
Class 9-Man - Section 5 Football
Floodwood (4)0
#8 (9-Man) Cromwell-Wright (1)61
at  CromwellFINAL
Class 9-Man - Section 6 Football
Ada-Borup (4)6
#3 (9-Man) Waubun (1)47
at  WaubunFINAL
Class 9-Man - Section 8 Football
Clearbrook-Gonvick (3)6
Kittson County Central (2)28
at  HallockFINAL
Class A - Section 1 Football
Goodhue (3)14
#5 (A) Fillmore Central (2)28
at  HarmonyFINAL
Class A - Section 1 Football
Blooming Prairie (4)12
#9 (A) Rushford-Peterson (1)41
at  RushfordFINAL
Class A - Section 2 Football
Minnesota Valley Lutheran (3)13
Bethlehem Academy (2)12
at  FaribaultFINAL
Class A - Section 2 Football
St. Clair (5)0
Janesville-Waldorf-Pemberton (1)20
at  JanesvilleFINAL
Class A - Section 4 Football
#10 (A) Upsala/Swanville Area (3)0
#8 (A) Mayer Lutheran (2)14
at  Mayer LutheranFINAL
Class AA - Section 1 Football
Triton (3)6
#10 (AA) Zumbrota-Mazeppa (2)21
at  ZumbrotaFINAL
Class AA - Section 1 Football
Lewiston-Altura (5)14
#1 (AA) Caledonia (1)49
at  CaledoniaFINAL
Class AAA - Section 1 Football
Lake City (6)6
Cannon Falls (2)36
at  Cannon FallsFINAL
Class AAA - Section 1 Football
Pine Island (5)14
#3 (AAA) Rochester Lourdes (1)35
at  RCTCFINAL
Class AAA - Section 4 Football
St. Paul Como Park (5)14
#1 (AAA) St. Croix Lutheran (1)44
at  St. Croix LutheranFINAL
Class AAAA - Section 1 Football
Kasson-Mantorville (3)34
Stewartville (2)12
at  StewartvilleFINAL
Class AAAA - Section 1 Football
Byron (4)3
#6 (AAAA) Winona (1)28
at  WinonaFINAL
Class AAAA - Section 5 Football
Richfield (3)14
Benilde-St. Margaret's (2)55
at  Benilde-St. Margaret'sFINAL
Class AAAA - Section 5 Football
Holy Angels (4)35
#5 (AAAA) Mound Westonka (1)24
at  MoundFINAL
Class AAAA - Section 6 Football
Orono (3)27
#9 (AAAA) Zimmerman (2)6
at  ZimmermanFINAL
Class AAAA - Section 6 Football
Big Lake (4)29
#8 (AAAA) Becker (1)26
at  BeckerFINAL
Class AAAA - Section 8 Football
Rocori (3)17
#10 (AAAA) Detroit Lakes (2)0
at  Detroit LakesFINAL
Class AAAAA - Section 1 Football
Rochester Century (6)18
Northfield (2)20
at  NorthfieldFINAL
Class AAAAA - Section 1 Football
Austin (5)0
Owatonna (1)58
at  OwatonnaFINAL
Class AAAAA - Section 3 Football
St. Thomas Academy (3)14
Park of Cottage Grove (2)28
at  Cottage GroveFINAL
Class AAAAA - Section 3 Football
Hastings (4)21
Apple Valley (1)28
at  Apple ValleyFINAL
Class AAAAA - Section 5 Football
Irondale (3)12
#10 (AAAAA) Robbinsdale Cooper (2)42
at  Robbinsdale CooperFINAL
Class AAAAA - Section 8 Football
Brainerd (3)0
Sartell-St. Stephen (2)35
at  SartellFINAL
Class AAAAA - Section 8 Football
Moorhead (4)37
#8 (AAAAA) Alexandria (1)30
at  AlexandriaF/2OT
Class AA - Section 6 Football
Breckenridge (3)21
#11 (AA) Otter Tail Central (2)38
at  Battle LakeFINAL
Class AAA - Section 5 Football
Pine City (6)13
Mora (2)31
at  MoraFINAL
Class AAA - Section 5 Football
St. Cloud Cathedral (4)14
#4 (AAA) Pierz (1)19
at  PierzFINAL
Class AAA - Section 6 Football
New London-Spicer (3)7
Albany (2)32
at  AlbanyFINAL
Class AAA - Section 6 Football
Litchfield (4)6
Morris Area/Chokio-Alberta (1)33
at  UM-MorrisFINAL

NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com