PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login | Tournament Brackets
CraigOlsonSports | LakesAreaSports | PheasantCountry | SportsCow | Vikingland
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
Choose a Different Sport:
Football Scores for Week 7
Go to: Yesterday | Today | Tomorrow
Choose a date from the calendar:
Filter scores by:
View Week: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Sect QTR | Sect SEMI | Sect FINAL | State QTR | State SEMI | Prep Bowl XXXV
Thursday, October 13, 2016
#1 (A) Minneota35
Canby19
at  CanbyFINAL
Russell-Tyler-Ruthton0
Murray County Central55
at  SlaytonFINAL
Minneapolis South14
St. Paul Johnson34
at  BakkenFINAL
Clearbrook-Gonvick48
Warren-Alvarado-Oslo28
at  WarrenFINAL
Kittson County Central7
Stephen-Argyle25
at  ArgyleFINAL
Northern Freeze42
Goodridge/Grygla62
at  GryglaFINAL
Northeast Range20
North Woods40
at  CookFINAL
Friday, October 14, 2016
St. Louis Park29
Park Center21
at  Brooklyn ParkFINAL
Irondale7
#10 (AAAAA) Robbinsdale Cooper28
at  Robbinsdale CooperFINAL
International Falls24
Brooklyn Center26
at  Brooklyn CenterFINAL
Moorhead42
Bemidji14
at  BemidjiFINAL
Bagley55
Red Lake16
at  Red LakeFINAL
St. James Area7
Windom Area34
at  WindomFINAL
Osakis37
United North Central14
at  SebekaFINAL
Wadena-Deer Creek28
Staples-Motley20
at  StaplesFINAL
Ogilvie14
#7 (9-Man) Verndale58
at  VerndaleFINAL
Warroad30
#2 (AA) Barnesville52
at  BarnesvilleFINAL
Park Rapids Area0
#4 (AAAA) Fergus Falls36
at  Fergus FallsFINAL
Hillcrest Lutheran Academy47
Underwood20
at  UnderwoodFINAL
Kimball Area21
West Central Area/Ashby26
at  BarrettFINAL
Browerville/Eagle Valley41
Parkers Prairie26
at  Parkers PrairieFINAL
Breckenridge20
#11 (AA) Otter Tail Central26
at  Battle LakeFINAL
Minnewaska Area30
Benson7
at  BensonFINAL
Pine River-Backus12
#3 (AA) Pillager46
at  PillagerFINAL
Sauk Centre49
Atwater-Cosmos-Grove City21
at  Grove CityFINAL
Morris Area/Chokio-Alberta21
#3 (A) BOLD29
at  OliviaFINAL
Royalton29
Kerkhoven-Murdock-Sunburg0
at  MurdockFINAL
Clinton-Graceville-Beardsley16
MACCRAY50
at  MaynardFINAL
Buffalo Lake-Hector-Stewart14
Renville County West20
at  DanubeFINAL
Walker-Hackensack-Akeley31
Blackduck14
at  BlackduckFINAL
Win-E-Mac42
Cass Lake-Bena8
at  Cass LakeFINAL
#10 (AAAA) Detroit Lakes22
East Grand Forks7
at  East Grand ForksFINAL
Bertha-Hewitt20
Hancock44
at  HancockFINAL
Brandon/Evansville16
#10 (9-Man) Wheaton/Herman-Norcross24
at  WheatonFINAL
Frazee20
Long Prairie-Grey Eagle7
at  Long PrairieFINAL
Perham43
Roseau10
at  RoseauFINAL
Pelican Rapids14
#5 (AAA) Dilworth-Glyndon-Felton55
at  GlyndonFINAL
Crookston27
Hawley49
at  HawleyFINAL
#5 (AA) Redwood Valley7
#2 (AAA) Jackson County Central35
at  JacksonFINAL
Princeton0
Big Lake28
at  Big LakeFINAL
Yellow Medicine East43
Montevideo14
at  MontevideoFINAL
Dawson-Boyd62
Ortonville14
at  OrtonvilleFINAL
Ada-Borup34
Norman County West0
at  HalstadFINAL
NCE/U-H8
#3 (9-Man) Waubun34
at  WaubunFINAL
New York Mills6
#6 (A) Mahnomen16
at  MahnomenFINAL
Lake Park-Audubon30
Fertile-Beltrami33
at  FertileFINAL
Badger/Greenbush-Middle River27
Red Lake County26
at  Red Lake FallsFINAL
Brainerd7
Sartell-St. Stephen35
at  SartellFINAL
St. Cloud Apollo26
Sauk Rapids-Rice30
at  Sauk RapidsFINAL
#8 (AAAAA) Alexandria35
Rocori0
at  Cold SpringFINAL
Pequot Lakes34
Thief River Falls14
at  Northland CTCFINAL
#9 (9-Man) Edgerton/Ellsworth64
Westbrook-Walnut Grove6
at  WestbrookFINAL
Madelia36
Heron Lake-Okabena24
at  Heron LakeFINAL
Hills-Beaver Creek60
Nicollet7
at  NicolletFINAL
Willmar14
#6 (AAAAA) St. Cloud Tech28
at  St. John's UniversityFINAL
Albany42
Milaca0
at  MilacaFINAL
New London-Spicer38
Foley0
at  FoleyFINAL
Litchfield34
Annandale41
at  AnnandaleFINAL
St. Cloud Cathedral0
#8 (AAAA) Becker50
at  BeckerFINAL
Crosby-Ironton36
Pine City15
at  Pine CityFINAL
#4 (AA) Eden Valley-Watkins49
Melrose14
at  MelroseFINAL
Lester Prairie/Holy Trinity6
Norwood-Young America12
at  NorwoodFINAL
#7 (AA) Maple River0
#8 (A) Mayer Lutheran14
at  Mayer LutheranFINAL
Howard Lake-Waverly-Winsted16
Holdingford21
at  HoldingfordFINAL
#10 (A) Upsala/Swanville Area41
Belgrade-Brooten-Elrosa0
at  BelgradeFINAL
Hill City/Northland8
Isle6
at  IsleFINAL
#1 (9-Man) Grand Meadow56
Houston26
at  HoustonFINAL
St. Clair28
Medford21
at  MedfordFINAL
LeRoy-Ostrander32
Lanesboro49
at  LanesboroFINAL
Bethlehem Academy40
Mankato Loyola0
at  Mankato LoyolaFINAL
#7 (A) Wabasso46
Sleepy Eye8
at  Sleepy EyeFINAL
New Ulm Cathedral8
Sleepy Eye Saint Mary's30
at  Sleepy EyeFINAL
#6 (AA) Kenyon-Wanamingo28
Janesville-Waldorf-Pemberton13
at  JanesvilleFINAL
Granada-Huntley-EC/Truman20
Fulda59
at  FuldaFINAL
Lac qui Parle Valley0
Adrian20
at  AdrianFINAL
Tracy-Milroy-Balaton12
Lakeview49
at  CottonwoodFINAL
Braham38
Barnum0
at  BarnumFINAL
Lyle-Pacelli0
Randolph54
at  RandolphFINAL
#9 (AAAAAA) Burnsville0
#3 (AAAAAA) Rosemount21
at  RosemountFINAL
Lakeville South0
Eastview21
at  EastviewFINAL
Rochester Mayo21
Rochester John Marshall12
at  Rochester John MarshallFINAL
Shakopee0
#2 (AAAAAA) Eden Prairie45
at  Eden PrairieFINAL
#4 (AAAAAA) Lakeville North42
Apple Valley6
at  Apple ValleyFINAL
Hopkins27
#8 (AAAAAA) Minnetonka28
at  MinnetonkaFINAL
North St. Paul27
Hastings34
at  HastingsFINAL
#4 (AAAAA) Mahtomedi50
Park of Cottage Grove40
at  Cottage GroveFINAL
New Life Academy48
St. Paul Harding24
at  BakkenFINAL
Woodbury26
Mounds View28
at  Mounds ViewFINAL
#1 (AAAAAA) Totino-Grace21
Centennial0
at  CentennialFINAL
Stillwater Area55
White Bear Lake28
at  White Bear LakeFINAL
Holy Angels45
Bloomington Kennedy0
at  Bloomington StadiumFINAL
Minneapolis Washburn49
Minneapolis Roosevelt7
at  Minneapolis RooseveltFINAL
Edina42
Wayzata7
at  WayzataFINAL
#7 (AAAAA) St. Michael-Albertville49
Buffalo20
at  BuffaloFINAL
Prior Lake27
#5 (AAAAAA) Maple Grove28
at  Maple GroveFINAL
Champlin Park17
Anoka21
at  AnokaFINAL
#1 (AAAAA) Elk River36
St. Francis13
at  St. FrancisFINAL
Osseo41
Coon Rapids14
at  Coon RapidsFINAL
#10 (AAAAAA) Cretin-Derham Hall42
Forest Lake0
at  Forest LakeFINAL
Worthington0
#7 (AAAA) Waseca32
at  WasecaFINAL
Austin43
Red Wing21
at  Red WingFINAL
Rochester Century7
Northfield14
at  NorthfieldFINAL
#2 (AAAAA) Mankato West49
Faribault28
at  FaribaultFINAL
#8 (AAA) Fairmont48
Albert Lea15
at  Albert LeaFINAL
Eagan12
Farmington38
at  FarmingtonFINAL
#6 (AAAA) Winona21
Mankato East17
at  Mankato EastFINAL
Minneapolis Southwest6
St. Paul Highland Park42
at  Highland ParkFINAL
Hill-Murray13
Simley12
at  SimleyFINAL
Columbia Heights22
St. Paul Como Park6
at  GriffinFINAL
Henry Sibley22
#1 (AAAA) South St. Paul24
at  South St. PaulFINAL
Tartan13
St. Thomas Academy35
at  St. Thomas AcademyFINAL
#6 (AAAAAA) Blaine31
Andover28
at  AndoverFINAL
Benilde-St. Margaret's13
#3 (AAAAA) Spring Lake Park19
at  Spring Lake ParkF/OT
Monticello62
North Branch14
at  North BranchFINAL
Duluth East27
Chisago Lakes Area34
at  LindstromFINAL
#2 (A) Minneapolis North38
Minneapolis Edison0
at  Minneapolis EdisonFINAL
Waconia35
Richfield0
at  RichfieldFINAL
Owatonna29
New Prague16
at  New PragueFINAL
Chaska27
Orono14
at  OronoFINAL
Duluth Denfeld7
Grand Rapids28
at  Grand RapidsFINAL
Hibbing7
Cloquet21
at  CloquetFINAL
La Crescent8
Byron36
at  ByronFINAL
St. Charles32
#10 (AA) Zumbrota-Mazeppa14
at  ZumbrotaFINAL
Plainview-Elgin-Millville8
#3 (AAA) Rochester Lourdes35
at  Rochester LourdesFINAL
Dover-Eyota12
#1 (AA) Caledonia70
at  CaledoniaFINAL
Stewartville52
Lake City14
at  Lake CityFINAL
Luverne7
Blue Earth Area20
at  Blue EarthFINAL
Dassel-Cokato13
Glencoe-Silver Lake38
at  GlencoeFINAL
New Ulm15
Jordan21
at  JordanFINAL
Kasson-Mantorville15
Cannon Falls6
at  Cannon FallsFINAL
#10 (AAA) Belle Plaine32
St. Peter21
at  St. PeterFINAL
#5 (AAAA) Mound Westonka62
Concordia Academy7
at  Concordia AcademyFINAL
Robbinsdale Armstrong48
DeLaSalle26
at  DeLaSalleFINAL
Fridley34
St. Anthony Village0
at  St. Anthony VillageFINAL
Delano21
Watertown-Mayer7
at  WatertownFINAL
#4 (AAA) Pierz30
Rockford21
at  RockfordFINAL
Breck0
#9 (AAAAA) SMB35
at  BlakeFINAL
Virginia7
Two Harbors54
at  Two HarborsFINAL
Moose Lake-Willow River6
#7 (AAA) Aitkin14
at  AitkinFINAL
#6 (AAA) Proctor20
Hermantown16
at  HermantownFINAL
#9 (AA) Eveleth-Gilbert26
Greenway/Nashwauk-Keewatin22
at  ColeraineFINAL
Wabasha-Kellogg14
Southland27
at  AdamsFINAL
Goodhue16
Lewiston-Altura22
at  LewistonFINAL
#9 (A) Rushford-Peterson58
Kingsland0
at  Spring ValleyFINAL
Chatfield39
Winona Cotter7
at  Winona StateFINAL
Lake Crystal-Wellcome Memorial0
#8 (AA) New Richland-H-E-G26
at  New RichlandFINAL
St. Paul Humboldt14
Waterville-Elysian-Morristown47
at  WatervilleFINAL
LeSueur-Henderson20
Sibley East27
at  ArlingtonFINAL
Pine Island6
Triton32
at  Dodge CenterFINAL
#5 (A) Fillmore Central46
Hayfield7
at  HayfieldFINAL
Blooming Prairie45
United South Central6
at  WellsFINAL
Pipestone Area41
Martin County West14
at  SherburnFINAL
Red Rock Central22
Minnesota Valley Lutheran6
at  Minnesota Valley LutheranFINAL
Spectrum42
St. Agnes20
at  SeaFoam StadiumFINAL
St. Paul Central21
#1 (AAA) St. Croix Lutheran43
at  St. Croix LutheranFINAL
East Central10
#4 (A) Hinckley-Finlayson46
at  HinckleyFINAL
#2 (AAAA) Hutchinson41
Holy Family Catholic21
at  VictoriaFINAL
Chisholm15
Deer River35
at  Deer RiverFINAL
Mora33
Esko12
at  EskoFINAL
Rush City54
Mesabi East12
at  AuroraFINAL
#8 (9-Man) Cromwell-Wright69
McGregor0
at  McGregorFINAL
Cook County6
Silver Bay30
at  Silver BayFINAL
Mabel-Canton55
Alden-Conger/G-E0
at  AldenFINAL
Mountain Lake Area12
#2 (9-Man) Cleveland21
at  ClevelandFINAL
South Ridge48
Wrenshall20
at  WrenshallFINAL
Lake of the Woods28
Littlefork-Big Falls22
at  LittleforkFINAL
Bigfork12
Kelliher/Northome36
at  KelliherFINAL
West Lutheran0
#5 (9-Man) Spring Grove62
at  Spring GroveFINAL
Springfield28
Cedar Mountain/Comfrey20
at  MorganFINAL
Little Falls20
#9 (AAAA) Zimmerman40
at  ZimmermanFINAL
Paynesville Area34
Maple Lake7
at  Maple LakeFINAL
Cambridge-Isanti6
Rogers38
at  RogersFINAL
Minneapolis Henry/West Metro12
#9 (AAA) Providence Academy20
at  Providence AcademyFINAL
Laporte28
Rothsay52
at  RothsayFINAL
Bloomington Jefferson14
#5 (AAAAA) Chanhassen54
at  ChanhassenFINAL
Roseville14
#7 (AAAAAA) East Ridge42
at  East RidgeFINAL
#3 (AAAA) Marshall49
Tri-City United0
at  MontgomeryFINAL
Polk County West34
Fosston7
at  FosstonFINAL
#4 (9-Man) Nevis56
Onamia14
at  OnamiaFINAL
Mountain Iron-Buhl6
#6 (9-Man) Ely49
at  ElyFINAL
Floodwood30
Carlton7
at  CarltonFINAL

NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com