PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
Choose a Different Sport:
Football Scores for Week 1
Go to: Yesterday | Today | Tomorrow
Choose a date from the calendar:
Filter scores by:
View Week: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Sect QTR | Sect SEMI | Sect FINAL | State QTR | State SEMI | Prep Bowl XXXV
Thursday, September 1, 2016
Floodwood40
Onamia0
at  OnamiaFINAL
#3 (9-Man) Waubun32
Kittson County Central21
at  HallockFINAL
Minneapolis Roosevelt25
Minneapolis South0
at  Minneapolis SouthFINAL
Park Rapids Area13
United North Central6
at  MenahgaFINAL
Royalton35
New York Mills6
at  New York MillsFINAL
Pequot Lakes39
Staples-Motley16
at  StaplesFINAL
#11 (AA) Otter Tail Central14
#2 (AA) Barnesville26
at  BarnesvilleFINAL
Park Christian12
MACCRAY52
at  MaynardFINAL
Underwood6
Renville County West13
at  DanubeFINAL
Chisholm0
Braham22
at  Pine CityFINAL
Goodridge/Grygla46
Cass Lake-Bena8
at  Cass LakeFINAL
#7 (AA) Maple River13
#2 (AAA) Jackson County Central18
at  JacksonFINAL
#10 (AAAA) Detroit Lakes18
Little Falls3
at  Little FallsFINAL
Warren-Alvarado-Oslo27
Ada-Borup39
at  AdaFINAL
Westbrook-Walnut Grove6
Hills-Beaver Creek68
at  HillsFINAL
NCE/U-H30
Stephen-Argyle49
at  ArgyleFINAL
Litchfield55
Milaca13
at  MilacaFINAL
Barnum0
Moose Lake-Willow River40
at  Willow RiverFINAL
Sleepy Eye Saint Mary's14
Dawson-Boyd28
at  DawsonFINAL
Sleepy Eye8
Tracy-Milroy-Balaton28
at  TracyFINAL
Heron Lake-Okabena28
Granada-Huntley-EC/Truman20
at  GranadaFINAL
Mountain Lake Area28
Fulda14
at  FuldaFINAL
#1 (AAAAAA) Totino-Grace17
#2 (AAAAAA) Eden Prairie14
at  Eden PrairieFINAL
#10 (AAAAA) Robbinsdale Cooper41
Bloomington Jefferson29
at  Bloomington StadiumFINAL
Forest Lake3
Apple Valley37
at  Apple ValleyFINAL
Champlin Park14
#8 (AAAAAA) Minnetonka28
at  MinnetonkaFINAL
Simley18
Park of Cottage Grove27
at  Cottage GroveFINAL
Mora69
St. Paul Harding28
at  BakkenFINAL
Waconia35
Irondale8
at  IrondaleFINAL
#9 (AAAAAA) Burnsville20
Roseville14
at  RosevilleFINAL
#3 (AAAAAA) Rosemount31
White Bear Lake14
at  White Bear LakeFINAL
Minneapolis Southwest21
Minneapolis Henry34
at  Minneapolis HenryFINAL
Stillwater Area36
Eagan7
at  EaganFINAL
Osseo13
#5 (AAAAAA) Maple Grove23
at  Maple GroveFINAL
Wayzata21
#6 (AAAAAA) Blaine33
at  BlaineFINAL
Shakopee41
Anoka19
at  AnokaFINAL
Brainerd0
#1 (AAAAA) Elk River42
at  Elk RiverFINAL
Hopkins52
Coon Rapids6
at  Coon RapidsFINAL
Albert Lea13
#7 (AAAA) Waseca62
at  WasecaFINAL
Edina23
Andover14
at  AndoverFINAL
Chaska14
#3 (AAAAA) Spring Lake Park21
at  Spring Lake ParkFINAL
DeLaSalle6
Holy Angels26
at  Holy AngelsFINAL
#8 (AAAA) Becker34
#2 (AAAA) Hutchinson37
at  HutchinsonFINAL
Centennial34
Prior Lake17
at  Prior LakeFINAL
Virginia15
Hibbing40
at  HibbingFINAL
Cannon Falls20
#10 (AA) Zumbrota-Mazeppa24
at  ZumbrotaFINAL
St. Charles21
#3 (AAA) Rochester Lourdes31
at  Rochester LourdesFINAL
#8 (AAA) Fairmont35
Blue Earth Area0
at  Blue EarthFINAL
Byron45
Dover-Eyota39
at  EyotaFINAL
Norwood-Young America7
#10 (AAA) Belle Plaine43
at  Belle PlaineFINAL
Kasson-Mantorville27
Triton16
at  Dodge CenterFINAL
Murray County Central27
Springfield14
at  SpringfieldFINAL
Russell-Tyler-Ruthton37
Minnesota Valley Lutheran36
at  Minnesota Valley LutheranFINAL
St. Cloud Cathedral7
Holy Family Catholic9
at  VictoriaFINAL
Nicollet12
#2 (9-Man) Cleveland67
at  ClevelandFINAL
Delano6
#9 (AAAA) Zimmerman41
at  ZimmermanFINAL
Pine City20
Rush City26
at  Rush CityFINAL
Kimball Area12
Maple Lake56
at  Maple LakeFINAL
#10 (AAAAAA) Cretin-Derham Hall19
Lakeville South14
at  Lakeville SouthFINAL
#10 (9-Man) Wheaton/Herman-Norcross32
Rothsay28
at  RothsayFINAL
#4 (AAAAAA) Lakeville North24
#7 (AAAAAA) East Ridge23
at  East RidgeFINAL
Crookston6
East Grand Forks14
at  East Grand ForksFINAL
Red Lake County6
Pine River-Backus26
at  Pine RiverFINAL
Cook County8
North Woods36
at  CookFINAL
Clearbrook-Gonvick48
Norman County West8
at  HalstadFINAL
Northern Freeze12
Win-E-Mac26
at  Win-E-MacFINAL
Carlton0
Mountain Iron-Buhl36
at  Mountain IronFINAL
Friday, September 2, 2016
Bertha-Hewitt28
Clinton-Graceville-Beardsley20
at  GracevilleFINAL
Fosston28
Red Lake6
at  Red LakeFINAL
Adrian36
New Ulm Cathedral7
at  New UlmFINAL
#7 (AAAAA) St. Michael-Albertville16
Moorhead6
at  MoorheadFINAL
Duluth East34
Duluth Denfeld36
at  Duluth DenfeldFINAL
Medford0
Lewiston-Altura41
at  LewistonFINAL
Canby12
Lac qui Parle Valley20
at  MadisonFINAL
Brandon/Evansville20
#7 (9-Man) Verndale34
at  VerndaleFINAL
Parkers Prairie48
Wadena-Deer Creek14
at  WadenaFINAL
Albany0
#4 (AAAA) Fergus Falls25
at  Fergus FallsFINAL
Osakis56
Pelican Rapids14
at  Pelican RapidsFINAL
Hawley33
Perham32
at  PerhamFINAL
West Central Area/Ashby7
Morris Area/Chokio-Alberta29
at  UM-MorrisFINAL
#4 (AA) Eden Valley-Watkins49
Benson0
at  BensonFINAL
#6 (A) Mahnomen6
#3 (AA) Pillager24
at  PillagerFINAL
Yellow Medicine East14
Kerkhoven-Murdock-Sunburg0
at  MurdockFINAL
Polk County West32
Blackduck6
at  BlackduckFINAL
Fertile-Beltrami14
Walker-Hackensack-Akeley39
at  WalkerFINAL
Badger/Greenbush-Middle River14
Bagley60
at  BagleyFINAL
Hillcrest Lutheran Academy52
Hancock42
at  HancockFINAL
Browerville/Eagle Valley33
Long Prairie-Grey Eagle8
at  Long PrairieFINAL
Warroad20
Roseau14
at  RoseauFINAL
Thief River Falls7
#5 (AAA) Dilworth-Glyndon-Felton24
at  GlyndonFINAL
St. Francis16
Bemidji13
at  BemidjiFINAL
East Central12
Crosby-Ironton58
at  CrosbyFINAL
Breckenridge26
Frazee25
at  FrazeeFINAL
#3 (A) BOLD25
Paynesville Area14
at  PaynesvilleFINAL
Howard Lake-Waverly-Winsted40
Montevideo8
at  MontevideoFINAL
Holdingford38
Minnewaska Area0
at  GlenwoodFINAL
Lake Park-Audubon10
#10 (A) Upsala/Swanville Area42
at  SwanvilleFINAL
Red Rock Central20
Ortonville34
at  OrtonvilleFINAL
Rogers17
Sartell-St. Stephen14
at  SartellFINAL
Big Lake7
Rocori28
at  Cold SpringFINAL
St. Cloud Apollo38
Cambridge-Isanti20
at  CambridgeFINAL
Chisago Lakes Area13
#6 (AAAAA) St. Cloud Tech48
at  St. Cloud StateFINAL
Dassel-Cokato21
Foley28
at  FoleyFINAL
#4 (AAA) Pierz26
Annandale6
at  AnnandaleFINAL
Sauk Centre20
Melrose40
at  MelroseFINAL
Atwater-Cosmos-Grove City31
Belgrade-Brooten-Elrosa28
at  BelgradeFINAL
Buffalo Lake-Hector-Stewart60
Laporte8
at  LaporteFINAL
McGregor22
Hill City/Northland48
at  RemerFINAL
#8 (9-Man) Cromwell-Wright41
Isle12
at  IsleFINAL
Bigfork16
#4 (9-Man) Nevis66
at  NevisFINAL
Blooming Prairie6
#9 (A) Rushford-Peterson26
at  RushfordFINAL
LeRoy-Ostrander20
Mabel-Canton48
at  MabelFINAL
Wabasha-Kellogg21
Bethlehem Academy14
at  FaribaultFINAL
Southland32
St. Clair22
at  St. ClairFINAL
Cedar Mountain/Comfrey12
Lakeview60
at  CottonwoodFINAL
#1 (A) Minneota22
#7 (A) Wabasso17
at  WabassoFINAL
Houston30
Randolph28
at  RandolphFINAL
Wrenshall6
Ogilvie36
at  OgilvieFINAL
#6 (AAAA) Winona28
Rochester Century12
at  Rochester CenturyFINAL
Faribault16
Rochester Mayo29
at  Rochester MayoFINAL
#2 (AAAAA) Mankato West34
Owatonna19
at  OwatonnaFINAL
Hill-Murray13
Tartan26
at  TartanFINAL
Eastview23
Woodbury8
at  WoodburyFINAL
#1 (AAAA) South St. Paul42
North St. Paul6
at  North St. PaulFINAL
#2 (A) Minneapolis North22
Minneapolis Washburn15
at  Minneapolis WashburnFINAL
Bloomington Kennedy7
Park Center35
at  Brooklyn ParkForfeit
Willmar20
Buffalo47
at  BuffaloFINAL
Rochester John Marshall45
Austin20
at  AustinFINAL
Northfield48
Red Wing13
at  Red WingFINAL
Mounds View40
Farmington26
at  FarmingtonFINAL
New Prague7
Mankato East36
at  Mankato EastFINAL
Luverne20
Worthington6
at  WorthingtonFINAL
Hastings14
Henry Sibley8
at  Henry SibleyFINAL
St. Thomas Academy7
#4 (AAAAA) Mahtomedi19
at  MahtomediFINAL
Grand Rapids14
North Branch0
at  North BranchFINAL
St. Louis Park18
Richfield26
at  RichfieldFINAL
Minneapolis Edison18
Columbia Heights14
at  Columbia HeightsFINAL
Orono7
Benilde-St. Margaret's27
at  Benilde-St. Margaret'sFINAL
St. Anthony Village21
#5 (AAAA) Mound Westonka37
at  MoundFINAL
#8 (AAAAA) Alexandria51
Monticello39
at  MonticelloFINAL
Esko14
Cloquet39
at  CloquetFINAL
Sauk Rapids-Rice16
Princeton14
at  PrincetonFINAL
Lake City13
Pine Island14
at  Pine IslandFINAL
#1 (AA) Caledonia45
La Crescent14
at  La CrescentFINAL
Winona Cotter19
Plainview-Elgin-Millville33
at  PlainviewFINAL
New London-Spicer21
Glencoe-Silver Lake27
at  GlencoeF/OT
#3 (AAAA) Marshall63
Jordan14
at  JordanFINAL
St. Peter36
LeSueur-Henderson17
at  LeSueurFINAL
Spectrum16
Concordia Academy20
at  Concordia AcademyFINAL
Watertown-Mayer6
Rockford14
at  RockfordFINAL
St. Agnes0
#9 (AAAAA) SMB55
at  BlakeFINAL
Hermantown28
Two Harbors13
at  Two HarborsFINAL
#4 (A) Hinckley-Finlayson35
#7 (AAA) Aitkin32
at  AitkinFINAL
#6 (AAA) Proctor17
Greenway/Nashwauk-Keewatin14
at  ColeraineFINAL
Janesville-Waldorf-Pemberton6
#5 (A) Fillmore Central14
at  HarmonyFINAL
#8 (A) Mayer Lutheran36
#8 (AA) New Richland-H-E-G13
at  New RichlandFINAL
Tri-City United24
Sibley East6
at  ArlingtonFINAL
Mankato Loyola0
Hayfield34
at  HayfieldFINAL
#5 (AA) Redwood Valley62
Gibbon-Fairfax-Winthrop14
at  WinthropFINAL
Kingsland6
United South Central33
at  WellsFINAL
Lester Prairie/Holy Trinity14
Windom Area7
at  WindomFINAL
Waterville-Elysian-Morristown46
St. James Area10
at  St. JamesFINAL
#9 (AAA) Providence Academy26
Breck12
at  BreckFINAL
International Falls18
Deer River48
at  Deer RiverFINAL
#9 (AA) Eveleth-Gilbert35
Mesabi East6
at  AuroraFINAL
Lanesboro16
#1 (9-Man) Grand Meadow65
at  Grand MeadowFINAL
Silver Bay70
Littlefork-Big Falls24
at  LittleforkFINAL
South Ridge24
Kelliher/Northome20
at  KelliherFINAL
Lyle-Pacelli8
#5 (9-Man) Spring Grove70
at  Spring GroveFINAL
Martin County West0
Lake Crystal-Wellcome Memorial27
at  Lake CrystalFINAL
Goodhue33
#6 (AA) Kenyon-Wanamingo7
at  KenyonFINAL
Chatfield14
Stewartville34
at  StewartvilleFINAL
Alden-Conger/G-E44
West Lutheran6
at Crown CollegeFINAL
#1 (AAA) St. Croix Lutheran47
New Life Academy21
at  New Life AcademyFINAL
Fridley28
Brooklyn Center0
at  Brooklyn CenterFINAL
#9 (9-Man) Edgerton/Ellsworth26
Madelia6
at  MadeliaFINAL
Robbinsdale Armstrong28
#5 (AAAAA) Chanhassen49
at  ChanhassenFINAL
St. Paul Johnson22
St. Paul Central42
at  GriffinFINAL
St. Paul Como Park14
St. Paul Highland Park35
at  Highland ParkFINAL
#6 (9-Man) Ely1
Lake of the Woods0
at  BaudetteForfeit
Pipestone Area12
New Ulm20
at  New UlmFINAL

NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com