PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
Choose a Different Sport:
Football Scores for Week 1
Go to: Yesterday | Today | Tomorrow
Choose a date from the calendar:
Filter scores by:
View Week: 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Sect QTR | Sect SEMI | Sect FINAL | State QTR | State SEMI | Prep Bowl XXXVI
Thursday, August 31, 2017
Mountain Iron-Buhl42
Floodwood6
at  FloodwoodFINAL
#10 (9-Man) Nevis14
Kittson County Central0
at  HallockFINAL
#3 (AA) Minneapolis North54
Minneapolis South6
at  Minneapolis SouthFINAL
St. Paul Humboldt26
#4 (AAA) Spectrum56
at  SpectrumFINAL
Kelliher/Northome46
Northeast Range14
at  BabbittFINAL
Anoka16
#8 (AAAAAA) Roseville34
at  RosevilleFINAL
Bigfork6
Silver Bay42
at  Silver BayFINAL
Big Lake30
Duluth East15
at  Duluth EastFINAL
Ogilvie0
Ely6
at  ElyFINAL
Long Prairie-Grey Eagle6
New York Mills7
at  New York MillsFINAL
Clinton-Graceville-Beardsley30
Underwood38
at  UnderwoodFINAL
Staples-Motley0
Pequot Lakes52
at  Pequot LakesFINAL
Mountain Lake Area28
MACCRAY0
at  MaynardFINAL
Chisholm0
#3 (A) Braham55
at  BrahamFINAL
#7 (A) Ada-Borup/Norman County West50
Blackduck0
at  BlackduckFINAL
Goodridge/Grygla18
Clearbrook-Gonvick45
at  ClearbrookFINAL
#10 (A) Mahnomen28
#4 (AA) Hawley60
at  HawleyFINAL
Rogers21
Bemidji24
at  BemidjiFINAL
#8 (AAA) Perham2
Frazee0
at  FrazeeForfeit
#2 (A) Wabasso25
Lac qui Parle Valley24
at  MadisonFINAL
Warren-Alvarado-Oslo18
#9 (9-Man) NCE/U-H37
at  UlenFINAL
Northern Freeze8
Waubun52
at  WaubunFINAL
#6 (A) Otter Tail Central6
Thief River Falls0
at  Northland CTCFINAL
Heron Lake-Okabena0
Hills-Beaver Creek46
at  HillsFINAL
#6 (9-Man) Red Rock Central35
Edgerton/Ellsworth24
at  EdgertonFINAL
Fulda14
Westbrook-Walnut Grove58
at  WestbrookFINAL
#5 (9-Man) Grand Meadow71
Nicollet27
at  NicolletFINAL
Hermantown34
Moose Lake-Willow River0
at  Willow RiverFINAL
Grand Rapids22
Mora39
at  MoraFINAL
Rush City6
Pine City21
at  Pine CityFINAL
St. James Area8
Norwood-Young America27
at  NorwoodFINAL
Milaca0
#2 (AAA) Pierz69
at  PierzFINAL
Alden-Conger/G-E25
#7 (9-Man) Houston52
at  HoustonFINAL
Lyle-Pacelli14
Sleepy Eye Saint Mary's44
at  Sleepy EyeFINAL
Sleepy Eye7
#4 (A) Minneota58
at  MinneotaFINAL
Dawson-Boyd46
Adrian14
at  AdrianFINAL
Renville County West20
Russell-Tyler-Ruthton46
at  TylerFINAL
Eastview7
#1 (AAAAAA) Eden Prairie35
at  Eden PrairieFINAL
Orono49
Bloomington Jefferson21
at  Bloomington StadiumFINAL
Hopkins7
#7 (AAAAA) Apple Valley27
at  Apple ValleyFINAL
Coon Rapids17
#2 (AAAAA) Chaska24
at  ChaskaF/OT
Lakeville South9
#5 (AAAAAA) Edina34
at  EdinaFINAL
Eagan7
#2 (AAAAAA) Minnetonka42
at  MinnetonkaFINAL
Blaine53
Stillwater Area28
at  StillwaterFINAL
Henry Sibley6
Hastings13
at  HastingsFINAL
Forest Lake0
Park of Cottage Grove34
at  Cottage GroveFINAL
#6 (AAAAAA) St. Michael-Albertville45
Mounds View21
at  Mounds ViewFINAL
Spring Lake Park0
Irondale35
at  IrondaleFINAL
#4 (AAAAAA) Centennial27
White Bear Lake21
at  White Bear LakeF/OT
Minneapolis Washburn35
Minneapolis Henry6
at  Minneapolis HenryFINAL
#10 (AAAAAA) Rosemount27
Wayzata28
at  WayzataFINAL
Chanhassen29
Robbinsdale Armstrong10
at  Robbinsdale ArmstrongFINAL
Park Center12
#3 (AAAAA) Robbinsdale Cooper39
at  Robbinsdale CooperFINAL
Osseo7
#7 (AAAAAA) Maple Grove28
at  Maple GroveFINAL
#4 (AAAAA) Moorhead31
#6 (AAAAA) Elk River44
at  Elk RiverFINAL
New Ulm14
Waseca46
at  WasecaFINAL
Blue Earth Area0
#7 (AAA) Fairmont13
at  FairmontFINAL
North St. Paul0
St. Thomas Academy16
at  St. Thomas AcademyFINAL
Brooklyn Center37
Minneapolis Edison12
at  Minneapolis EdisonFINAL
Bloomington Kennedy0
St. Louis Park40
at  St. Louis ParkFINAL
Shakopee12
Prior Lake42
at  Prior LakeFINAL
#5 (AA) Triton50
Byron7
at  ByronFINAL
Zumbrota-Mazeppa19
#5 (AAA) Rochester Lourdes22
at  Rochester LourdesFINAL
Tracy-Milroy-Balaton8
Yellow Medicine East0
at  Granite FallsFINAL
St. Agnes0
St. Anthony Village35
at  St. Anthony VillageFINAL
#9 (AAAA) Zimmerman28
Delano24
at  DelanoFINAL
St. Peter13
#3 (AAA) Sibley East29
at  ArlingtonFINAL
Tri-City United25
Belle Plaine3
at  Belle PlaineFINAL
New London-Spicer35
Holy Family Catholic38
at  VictoriaFINAL
Burnsville0
#9 (AAAAAA) Lakeville North62
at  Lakeville NorthFINAL
Hillcrest Lutheran Academy0
Rothsay54
at  RothsayFINAL
Champlin Park34
East Ridge13
at  East RidgeFINAL
Cass Lake-Bena8
Red Lake County40
at  Red Lake FallsFINAL
Kimball Area0
Eden Valley-Watkins40
at  Eden ValleyFINAL
Win-E-Mac8
#3 (9-Man) Stephen-Argyle48
at  ArgyleFINAL
St. Paul Johnson12
St. Paul Central16
at  GriffinFINAL
St. Paul Como Park50
St. Paul Harding13
at  BakkenFINAL
Fridley27
Minneapolis Southwest10
at  Minneapolis SouthwestFINAL
Aitkin6
Barnum12
at  BarnumFINAL
Maple Lake6
Minnewaska Area23
at  GlenwoodFINAL
#3 (AAAAAA) Totino-Grace13
#11 (AAAAAA) Cretin-Derham Hall12
at  St. Thomas UniversityFINAL
Mesabi East8
Virginia35
at  VirginiaFINAL
Crosby-Ironton26
East Central14
at  FinlaysonFINAL
East Grand Forks27
Crookston31
at  CrookstonFINAL
Friday, September 1, 2017
Two Harbors41
Duluth Denfeld14
at  Duluth DenfeldFINAL
Cook County78
Onamia0
at  OnamiaFINAL
Wheaton/Herman-Norcross7
Bertha-Hewitt28
at  BerthaFINAL
United North Central22
Park Rapids Area0
at  Park RapidsFINAL
Parkers Prairie41
Wadena-Deer Creek20
at  WadenaFINAL
Dilworth-Glyndon-Felton14
#2 (AA) Barnesville27
at  BarnesvilleFINAL
Pelican Rapids14
Pillager36
at  PillagerFINAL
#8 (AA) Paynesville Area8
#5 (A) BOLD51
at  OliviaFINAL
Fergus Falls13
Willmar28
at  WillmarFINAL
Benson28
Kerkhoven-Murdock-Sunburg34
at  MurdockF/2OT
Fertile-Beltrami14
Walker-Hackensack-Akeley19
at  WalkerFINAL
Osakis33
Browerville/Eagle Valley6
at  BrowervilleFINAL
Roseau14
Warroad21
at  WarroadF/OT
#4 (9-Man) Verndale36
Brandon/Evansville26
at  BrandonFINAL
Laporte0
Hancock62
at  HancockFINAL
#5 (AAAA) Rocori20
Detroit Lakes12
at  Detroit LakesFINAL
#9 (AAA) Annandale14
Albany0
at  AlbanyFINAL
West Central Area/Ashby14
Breckenridge6
at  BreckenridgeFINAL
Buffalo23
Brainerd30
at  BrainerdFINAL
#9 (AAAAA) Andover28
Alexandria34
at  AlexandriaFINAL
St. Cloud Tech42
St. Cloud Apollo16
at  St. Cloud ApolloFINAL
Little Falls20
Dassel-Cokato36
at  CokatoFINAL
Royalton22
Sauk Centre15
at  Sauk CentreFINAL
Melrose27
Montevideo18
at  MontevideoFINAL
Springfield25
Ortonville28
at  OrtonvilleFINAL
Pine River-Backus6
Fosston46
at  FosstonFINAL
Bagley14
Lake Park-Audubon24
at  Lake ParkFINAL
Badger/Greenbush-Middle River40
Red Lake6
at  Red LakeFINAL
Sartell-St. Stephen2
Cambridge-Isanti28
at  CambridgeFINAL
#6 (AAA) Glencoe-Silver Lake42
Foley17
at  FoleyFINAL
Upsala/Swanville Area38
Howard Lake-Waverly-Winsted20
at  Howard LakeFINAL
Minnesota Valley Lutheran6
#8 (A) Mayer Lutheran35
at  Mayer LutheranFINAL
Morris Area/Chokio-Alberta6
Holdingford34
at  HoldingfordFINAL
#10 (AA) Atwater-Cosmos-Grove City41
Belgrade-Brooten-Elrosa12
at  BelgradeFINAL
South Ridge38
Isle12
at  IsleFINAL
Madelia18
Lanesboro30
at  LanesboroFINAL
Granada-Huntley-EC/Truman22
Mabel-Canton50
at  MabelFINAL
United South Central6
Bethlehem Academy0
at  FaribaultFINAL
Cedar Mountain/Comfrey14
Mankato Loyola25
at  Mankato LoyolaFINAL
New Ulm Cathedral16
Lakeview0
at  CottonwoodFINAL
#8 (AAAAA) Mankato West28
Rochester Century0
at  Rochester CenturyFINAL
Faribault0
#1 (AAAAA) Owatonna61
at  OwatonnaFINAL
Rochester John Marshall14
#1 (AAAA) Winona50
at  WinonaFINAL
Farmington22
Woodbury20
at  WoodburyFINAL
Concordia Academy26
Minneapolis Roosevelt0
at  Minneapolis RooseveltFINAL
Sauk Rapids-Rice16
St. Francis6
at  St. FrancisFINAL
Rochester Mayo21
Austin40
at  AustinFINAL
#2 (AAAA) Marshall70
Albert Lea0
at  Albert LeaFINAL
#5 (AAAAA) Northfield31
Mankato East14
at  Mankato EastFINAL
#10 (AAAAA) Mahtomedi35
Simley28
at  SimleyFINAL
Tartan6
South St. Paul34
at  South St. PaulFINAL
Becker56
Chisago Lakes Area44
at  LindstromFINAL
DeLaSalle51
Richfield13
at  RichfieldFINAL
Hill-Murray6
#8 (AAAA) Holy Angels47
at  Holy AngelsFINAL
Breck37
Columbia Heights19
at  Columbia HeightsFINAL
Waconia14
#3 (AAAA) Benilde-St. Margaret's28
at  Benilde-St. Margaret'sFINAL
Monticello6
#4 (AAAA) Hutchinson34
at  HutchinsonFINAL
St. Cloud Cathedral0
Litchfield25
at  LitchfieldFINAL
Red Wing8
New Prague56
at  New PragueFINAL
St. Paul Highland Park17
#10 (AAAA) Mound Westonka19
at  MoundFINAL
#10 (AAA) Esko20
#7 (AAAA) Cloquet55
at  CloquetFINAL
North Branch50
Princeton30
at  PrincetonFINAL
Lake City7
#1 (AA) Caledonia39
at  CaledoniaFINAL
Worthington21
Jordan51
at  JordanFINAL
New Richland-H-E-G7
#6 (AA) Pipestone Area14
at  PipestoneFINAL
Waterville-Elysian-Morristown7
#7 (AA) Redwood Valley25
at  Redwood FallsFINAL
Rockford6
Watertown-Mayer21
at  WatertownFINAL
Academy Force13
SMB41
at  BlakeFINAL
International Falls22
Proctor33
at  ProctorFINAL
Hibbing25
Eveleth-Gilbert12
at  EvelethFINAL
Deer River9
Greenway/Nashwauk-Keewatin6
at  ColeraineFINAL
La Crescent7
Chatfield47
at  ChatfieldFINAL
#11 (A) Blooming Prairie37
Southland14
at  AdamsFINAL
Pine Island21
Lewiston-Altura40
at  LewistonFINAL
Hayfield0
Fillmore Central35
at  HarmonyFINAL
#9 (A) Rushford-Peterson58
Kingsland0
at  Spring ValleyFINAL
Plainview-Elgin-Millville6
St. Charles22
at  St. CharlesFINAL
Windom Area36
Gibbon-Fairfax-Winthrop18
at  WinthropFINAL
LeSueur-Henderson24
Martin County West0
at  SherburnFINAL
Providence Academy12
#1 (AAA) St. Croix Lutheran40
at  St. Croix LutheranFINAL
Lake of the Woods8
McGregor50
at  McGregorFINAL
Hill City/Northland0
Wrenshall48
at  WrenshallFINAL
Carlton28
Littlefork-Big Falls0
at  LittleforkFINAL
#8 (9-Man) Cleveland51
#1 (9-Man) Spring Grove52
at  Spring GroveF/OT
Jackson County Central34
Lake Crystal-Wellcome Memorial8
at  Lake CrystalFINAL
Janesville-Waldorf-Pemberton14
Kenyon-Wanamingo28
at  KenyonFINAL
Cannon Falls24
#6 (AAAA) Kasson-Mantorville40
at  KassonFINAL
Dover-Eyota6
Stewartville51
at  StewartvilleFINAL
#9 (AA) Maple River24
Luverne6
at  LuverneFINAL
LeRoy-Ostrander56
West Lutheran0
at  West LutheranFINAL
#1 (A) Goodhue21
Wabasha-Kellogg0
at  WabashaFINAL
Canby0
Murray County Central27
at  SlaytonFINAL
St. Clair0
Lester Prairie/Holy Trinity25
at  Lester PrairieFINAL
Randolph46
Buffalo Lake-Hector-Stewart3
at  HectorFINAL
#11 (9-Man) North Woods8
#2 (9-Man) Cromwell-Wright37
at  CromwellFINAL
Saturday, September 2, 2017
Medford22
Winona Cotter31
at  Winona StateFINAL

NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com