PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
Choose a Different Sport:
Football Scores for Week 5
Go to: Yesterday | Today | Tomorrow
Choose a date from the calendar:
Filter scores by:
View Week: 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Sect QTR | Sect SEMI | Sect FINAL | State QTR | State SEMI | Prep Bowl XXXVI
Thursday, September 28, 2017
Academy Force14
Minneapolis Southwest29
at  Minneapolis SouthwestFINAL
St. Paul Johnson31
Minneapolis Henry0
at  Minneapolis HenryFINAL
Shakopee14
#5 (AAAAAA) Edina31
at  EdinaFINAL
Brooklyn Center36
Minneapolis Roosevelt6
at  Minneapolis RooseveltFINAL
#9 (AAAAAA) Lakeville North24
Wayzata7
at  WayzataFINAL
#1 (AAAAAA) Eden Prairie28
#7 (AAAAAA) Maple Grove7
at  Maple GroveFINAL
Minneapolis South18
St. Paul Como Park53
at  GriffinFINAL
#3 (AAAA) Benilde-St. Margaret's48
St. Louis Park20
at  St. Louis ParkFINAL
St. Paul Highland Park19
SMB42
at  BlakeFINAL
Minneapolis Washburn20
#1 (AAA) St. Croix Lutheran49
at  St. Croix LutheranFINAL
#2 (AAAAAA) Minnetonka42
Lakeville South7
at  Lakeville SouthFINAL
Friday, September 29, 2017
#11 (9-Man) North Woods47
Northeast Range8
at  BabbittFINAL
#9 (9-Man) NCE/U-H28
Kittson County Central0
at  HallockFINAL
#4 (AAA) Spectrum63
St. Paul Harding20
at  BakkenFINAL
St. Paul Humboldt40
Minneapolis Edison56
at  Minneapolis EdisonFINAL
Hopkins14
Chanhassen24
at  ChanhassenFINAL
Pine River-Backus57
Red Lake14
at  Red LakeFINAL
Stillwater Area33
Mounds View7
at  Mounds ViewFINAL
White Bear Lake6
#8 (AAAAAA) Roseville41
at  RosevilleFINAL
Irondale35
Park Center14
at  Brooklyn ParkFINAL
Robbinsdale Armstrong7
#3 (AAAAA) Robbinsdale Cooper20
at  Robbinsdale CooperFINAL
#4 (AAAAAA) Centennial35
Osseo21
at  OsseoFINAL
Coon Rapids34
Spring Lake Park14
at  Spring Lake ParkFINAL
Waconia21
Orono28
at  OronoFINAL
Pine City12
#10 (AAA) Esko20
at  EskoFINAL
Dilworth-Glyndon-Felton50
Park Rapids Area6
at  Park RapidsFINAL
Proctor25
Duluth Denfeld6
at  Duluth DenfeldFINAL
East Grand Forks13
Thief River Falls6
at  Northland CTCFINAL
St. Paul Central6
Fridley14
at  FridleyFINAL
Willmar20
#4 (AAAAA) Moorhead36
at  MoorheadFINAL
Staples-Motley21
United North Central18
at  SebekaFINAL
Rothsay20
#4 (9-Man) Verndale52
at  VerndaleFINAL
Roseau6
#2 (AA) Barnesville54
at  BarnesvilleFINAL
Underwood44
Hillcrest Lutheran Academy0
at  Fergus FallsFINAL
Wadena-Deer Creek22
Pelican Rapids36
at  Pelican RapidsFINAL
Fergus Falls35
#8 (AAA) Perham20
at  PerhamFINAL
Long Prairie-Grey Eagle0
#6 (A) Otter Tail Central43
at  HenningFINAL
#5 (A) BOLD68
Benson0
at  BensonFINAL
Litchfield20
New London-Spicer56
at  New LondonFINAL
New York Mills0
Kerkhoven-Murdock-Sunburg36
at  MurdockFINAL
Russell-Tyler-Ruthton22
MACCRAY0
at  MaynardFINAL
Hill City/Northland36
Lake of the Woods6
at  BaudetteFINAL
Walker-Hackensack-Akeley33
Blackduck0
at  BlackduckFINAL
#10 (9-Man) Nevis40
Clearbrook-Gonvick14
at  ClearbrookFINAL
Cass Lake-Bena20
Bagley28
at  BagleyFINAL
Kimball Area44
Royalton46
at  RoyaltonFINAL
Sauk Centre28
Osakis14
at  OsakisFINAL
Floodwood6
Cook County44
at  Grand MaraisFINAL
Clinton-Graceville-Beardsley0
Brandon/Evansville44
at  BrandonFINAL
Wheaton/Herman-Norcross19
Hancock46
at  HancockFINAL
Pequot Lakes28
Detroit Lakes12
at  Detroit LakesFINAL
#4 (AA) Hawley44
Breckenridge26
at  BreckenridgeFINAL
St. Cloud Tech27
Alexandria36
at  AlexandriaFINAL
Martin County West0
Jackson County Central35
at  JacksonFINAL
Becker37
Big Lake20
at  Big LakeFINAL
Delano41
Dassel-Cokato36
at  CokatoFINAL
Crookston2
Frazee0
at  FrazeeForfeit
#10 (AA) Atwater-Cosmos-Grove City41
Montevideo7
at  MontevideoFINAL
Morris Area/Chokio-Alberta7
Minnewaska Area35
at  GlenwoodFINAL
Browerville/Eagle Valley14
Upsala/Swanville Area30
at  SwanvilleFINAL
#4 (A) Minneota59
Ortonville20
at  OrtonvilleFINAL
Fertile-Beltrami26
Red Lake County22
at  Red Lake FallsFINAL
Fosston50
Badger/Greenbush-Middle River34
at  BadgerFINAL
#10 (A) Mahnomen40
Lake Park-Audubon34
at  Lake ParkFINAL
Sauk Rapids-Rice40
Sartell-St. Stephen14
at  SartellFINAL
Edgerton/Ellsworth18
Westbrook-Walnut Grove12
at  WestbrookF/OT
#6 (9-Man) Red Rock Central61
Heron Lake-Okabena6
at  Heron LakeFINAL
Warroad14
Polk County West21
at  East Grand ForksFINAL
#9 (AAAAA) Andover50
Cambridge-Isanti28
at  CambridgeFINAL
Milaca6
Foley28
at  FoleyFINAL
Moose Lake-Willow River8
Mora30
at  MoraFINAL
Watertown-Mayer14
#9 (AAA) Annandale34
at  AnnandaleFINAL
Albany30
St. Cloud Cathedral17
at  St. Cloud StateFINAL
#9 (AA) Maple River19
Norwood-Young America16
at  NorwoodFINAL
Kenyon-Wanamingo14
#8 (A) Mayer Lutheran42
at  Mayer LutheranFINAL
Parkers Prairie37
Belgrade-Brooten-Elrosa48
at  BelgradeFINAL
Murray County Central6
Dawson-Boyd48
at  DawsonFINAL
Springfield14
Tracy-Milroy-Balaton20
at  TracyFINAL
Lac qui Parle Valley27
Canby6
at  CanbyFINAL
Bertha-Hewitt50
Laporte14
at  LaporteFINAL
#11 (A) Blooming Prairie13
#1 (A) Goodhue35
at  GoodhueFINAL
Buffalo Lake-Hector-Stewart28
Mankato Loyola25
at  Mankato LoyolaFINAL
West Lutheran0
Sleepy Eye Saint Mary's48
at  Sleepy EyeFINAL
Janesville-Waldorf-Pemberton7
St. Clair39
at  St. ClairFINAL
Renville County West27
Mountain Lake Area30
at  Mountain LakeFINAL
Hills-Beaver Creek44
Fulda6
at  FuldaFINAL
New Ulm Cathedral48
Adrian21
at  AdrianFINAL
#7 (9-Man) Houston56
Randolph8
at  RandolphFINAL
McGregor22
Ogilvie14
at  OgilvieFINAL
Isle46
Onamia6
at  OnamiaFINAL
#1 (AAAA) Winona39
Rochester Century14
at  Rochester CenturyFINAL
Eastview0
#10 (AAAAAA) Rosemount28
at  RosemountFINAL
Mankato East0
#1 (AAAAA) Owatonna48
at  OwatonnaFINAL
Red Wing6
Rochester John Marshall45
at  Rochester John MarshallFINAL
Bloomington Kennedy13
Bloomington Jefferson34
at  Bloomington StadiumFINAL
#2 (AAAAA) Chaska20
#7 (AAAAA) Apple Valley17
at  Apple ValleyFINAL
Prior Lake22
Burnsville20
at  BurnsvilleFINAL
Simley13
Tartan14
at  TartanFINAL
Henry Sibley14
Park of Cottage Grove49
at  Cottage GroveFINAL
Champlin Park28
Blaine46
at  BlaineFINAL
Woodbury10
Anoka6
at  AnokaFINAL
St. Francis17
#6 (AAAAA) Elk River49
at  Elk RiverFINAL
North St. Paul20
Forest Lake34
at  Forest LakeFINAL
#5 (AAAAA) Northfield24
Austin17
at  AustinFINAL
Rochester Mayo42
Faribault6
at  FaribaultFINAL
Eagan16
Farmington31
at  FarmingtonFINAL
New Prague7
#8 (AAAAA) Mankato West41
at  Mankato WestFINAL
St. Peter27
New Ulm36
at  New UlmFINAL
Waseca13
#2 (AAAA) Marshall34
at  Southwest MN StateFINAL
Albert Lea6
#7 (AAA) Fairmont48
at  FairmontFINAL
Belle Plaine13
Worthington7
at  WorthingtonFINAL
#10 (AAAAA) Mahtomedi13
South St. Paul27
at  South St. PaulFINAL
Hastings7
St. Thomas Academy14
at  St. Thomas AcademyFINAL
DeLaSalle22
Hill-Murray6
at  Hill-MurrayFINAL
Rogers34
Chisago Lakes Area28
at  LindstromFINAL
Richfield13
#8 (AAAA) Holy Angels56
at  Holy AngelsFINAL
St. Cloud Apollo14
#4 (AAAA) Hutchinson29
at  HutchinsonFINAL
Buffalo48
Monticello26
at  MonticelloFINAL
#3 (AAAAAA) Totino-Grace12
#6 (AAAAAA) St. Michael-Albertville7
at  St. Michael-AlbertvilleFINAL
Grand Rapids28
#7 (AAAA) Cloquet49
at  CloquetFINAL
North Branch49
Hibbing14
at  HibbingFINAL
#5 (AAAA) Rocori35
Princeton7
at  PrincetonFINAL
La Crescent12
Pine Island49
at  Pine IslandFINAL
#5 (AAA) Rochester Lourdes21
Byron20
at  ByronFINAL
Cannon Falls34
Zumbrota-Mazeppa32
at  ZumbrotaFINAL
Lake City7
Plainview-Elgin-Millville17
at  PlainviewFINAL
Chatfield13
#1 (AA) Caledonia42
at  CaledoniaFINAL
Windom Area14
Blue Earth Area34
at  Blue EarthFINAL
#7 (AA) Redwood Valley29
#6 (AA) Pipestone Area14
at  PipestoneFINAL
Lakeview8
Yellow Medicine East15
at  Granite FallsFINAL
St. Agnes22
Concordia Academy30
at  Concordia AcademyFINAL
Melrose40
Rockford7
at  RockfordFINAL
Greenway/Nashwauk-Keewatin0
Two Harbors42
at  Two HarborsFINAL
Crosby-Ironton14
Aitkin20
at  AitkinFINAL
Duluth East27
Hermantown16
at  HermantownFINAL
Virginia33
Eveleth-Gilbert0
at  EvelethFINAL
St. Charles26
Lewiston-Altura19
at  LewistonFINAL
Southland7
Fillmore Central38
at  HarmonyFINAL
#9 (A) Rushford-Peterson42
Winona Cotter28
at  Winona StateFINAL
New Richland-H-E-G22
Waterville-Elysian-Morristown25
at  WatervilleFINAL
Dover-Eyota20
#5 (AA) Triton63
at  Dodge CenterFINAL
Bethlehem Academy48
Hayfield0
at  HayfieldFINAL
LeSueur-Henderson52
Gibbon-Fairfax-Winthrop34
at  WinthropFINAL
Luverne40
St. James Area12
at  St. JamesFINAL
United South Central25
Minnesota Valley Lutheran8
at  Minnesota Valley LutheranFINAL
Barnum27
Hinckley-Finlayson26
at  HinckleyF/OT
#6 (AAA) Glencoe-Silver Lake14
Holy Family Catholic3
at  VictoriaFINAL
Rush City0
East Central14
at  FinlaysonFINAL
St. Anthony Village38
Breck21
at  BreckFINAL
#3 (A) Braham43
Deer River14
at  Deer RiverFINAL
Chisholm8
Mesabi East40
at  AuroraFINAL
Granada-Huntley-EC/Truman0
#8 (9-Man) Cleveland76
at  ClevelandFINAL
Mabel-Canton81
Lyle-Pacelli32
at  LyleFINAL
LeRoy-Ostrander8
#5 (9-Man) Grand Meadow47
at  Grand MeadowFINAL
Carlton0
#2 (9-Man) Cromwell-Wright53
at  CromwellFINAL
Wrenshall62
Littlefork-Big Falls6
at  LittleforkFINAL
Bigfork12
Kelliher/Northome8
at  KelliherFINAL
Lanesboro14
#1 (9-Man) Spring Grove60
at  Spring GroveFINAL
Alden-Conger/G-E24
Cedar Mountain/Comfrey6
at  MorganFINAL
#3 (AAA) Sibley East29
Lake Crystal-Wellcome Memorial8
at  Lake CrystalFINAL
Little Falls14
#9 (AAAA) Zimmerman38
at  ZimmermanFINAL
#6 (AAAA) Kasson-Mantorville55
Stewartville13
at  StewartvilleFINAL
Kingsland0
Wabasha-Kellogg49
at  WabashaFINAL
#10 (AAAA) Mound Westonka24
Providence Academy14
at  Providence AcademyFINAL
Nicollet31
Madelia28
at  MadeliaFINAL
Medford22
Lester Prairie/Holy Trinity32
at  Lester PrairieFINAL
Warren-Alvarado-Oslo28
Northern Freeze22
at  NewfoldenFINAL
Silver Bay12
South Ridge20
at  CulverFINAL
Jordan22
Tri-City United20
at  MontgomeryFINAL
Eden Valley-Watkins12
#2 (AAA) Pierz50
at  PierzFINAL
Howard Lake-Waverly-Winsted8
#8 (AA) Paynesville Area66
at  PaynesvilleFINAL
Holdingford20
Maple Lake15
at  Maple LakeFINAL
Win-E-Mac6
Waubun22
at  WaubunFINAL
#3 (9-Man) Stephen-Argyle34
Goodridge/Grygla14
at  GryglaFINAL
Mountain Iron-Buhl36
Ely6
at  ElyFINAL
East Ridge7
#11 (AAAAAA) Cretin-Derham Hall43
at  St. Thomas UniversityFINAL
Saturday, September 30, 2017
#3 (AA) Minneapolis North52
Columbia Heights21
at  Columbia HeightsFINAL
Bemidji43
Brainerd47
at  BrainerdFINAL
Pillager42
West Central Area/Ashby12
at  BarrettFINAL
Sleepy Eye13
#2 (A) Wabasso69
at  WabassoFINAL

NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com