PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
SportsCow.com
Federated Telephone Heartland Motor Company
Choose a Different Sport:
Football Scores for Week 7
Go to: Yesterday | Today | Tomorrow
Choose a date from the calendar:
Filter scores by:
View Week: 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Sect QTR | Sect SEMI | Sect FINAL | State QTR | State SEMI | Prep Bowl XXXVI
Thursday, October 12, 2017
Waubun44
#3 (9-Man) Stephen-Argyle46
at  ArgyleFINAL
Adrian21
Canby32
at  CanbyFINAL
Clearbrook-Gonvick32
Warren-Alvarado-Oslo8
at  WarrenFINAL
Lakeview7
#4 (A) Minneota84
at  MinneotaFINAL
#10 (9-Man) Nevis26
Goodridge/Grygla6
at  GryglaFINAL
Floodwood20
#11 (9-Man) North Woods50
at  CookFINAL
Friday, October 13, 2017
Royalton35
Upsala/Swanville Area8
at  UpsalaFINAL
Hancock20
Clinton-Graceville-Beardsley14
at  GracevilleFINAL
Minneapolis Edison28
Minneapolis South37
at  Minneapolis SouthFINAL
Bagley53
Red Lake14
at  Red LakeFINAL
St. Paul Como Park22
#3 (AA) Minneapolis North42
at  Minneapolis NorthFINAL
Pillager48
Roseau14
at  RoseauFINAL
#7 (AAAA) Cloquet20
Duluth East0
at  Duluth EastFINAL
Providence Academy21
St. Paul Highland Park13
at  Highland ParkFINAL
Academy Force15
Fridley70
at  FridleyFINAL
Pine City18
Moose Lake-Willow River7
at  Willow RiverFINAL
#4 (9-Man) Verndale35
Bertha-Hewitt8
at  BerthaFINAL
#6 (A) Otter Tail Central48
United North Central18
at  MenahgaFINAL
Fergus Falls42
Park Rapids Area14
at  Park RapidsFINAL
Staples-Motley19
Wadena-Deer Creek37
at  WadenaFINAL
#4 (AA) Hawley48
#2 (AA) Barnesville30
at  BarnesvilleFINAL
Crookston21
Pelican Rapids14
at  Pelican RapidsFINAL
Rothsay56
Underwood20
at  UnderwoodFINAL
Long Prairie-Grey Eagle14
West Central Area/Ashby40
at  BarrettFINAL
New York Mills6
Parkers Prairie35
at  Parkers PrairieFINAL
Thief River Falls0
Pequot Lakes35
at  Pequot LakesFINAL
Cass Lake-Bena16
Pine River-Backus31
at  Pine RiverFINAL
Little Falls6
New London-Spicer41
at  New LondonFINAL
#10 (AA) Atwater-Cosmos-Grove City0
#5 (A) BOLD54
at  OliviaFINAL
Hills-Beaver Creek8
Renville County West14
at  DanubeFINAL
Barnum6
#3 (A) Braham36
at  BrahamFINAL
Kelliher/Northome58
Lake of the Woods8
at  BaudetteFINAL
Hillcrest Lutheran Academy6
Wheaton/Herman-Norcross14
at  WheatonFINAL
East Grand Forks6
Detroit Lakes33
at  Detroit LakesFINAL
#8 (AAA) Perham32
Dilworth-Glyndon-Felton35
at  GlyndonFINAL
Brainerd35
#4 (AAAAA) Moorhead28
at  MoorheadFINAL
Sartell-St. Stephen14
Bemidji34
at  BemidjiFINAL
Big Lake17
St. Cloud Apollo28
at  St. Cloud ApolloFINAL
St. James Area6
Jackson County Central40
at  JacksonFINAL
Holy Family Catholic0
Dassel-Cokato26
at  CokatoFINAL
Breckenridge2
Frazee0
at  FrazeeForfeit
Morris Area/Chokio-Alberta8
Sauk Centre39
at  Sauk CentreFINAL
Benson12
Montevideo35
at  MontevideoFINAL
Osakis13
Minnewaska Area48
at  GlenwoodFINAL
Lac qui Parle Valley47
Ortonville50
at  OrtonvilleFINAL
Northern Freeze14
#9 (9-Man) NCE/U-H56
at  UlenFINAL
Kittson County Central20
Win-E-Mac28
at  Win-E-MacFINAL
Fertile-Beltrami24
Fosston16
at  FosstonFINAL
Blackduck6
Badger/Greenbush-Middle River30
at  BadgerFINAL
Alexandria36
Sauk Rapids-Rice38
at  Sauk RapidsF/OT
#4 (AAAA) Hutchinson7
#5 (AAAA) Rocori16
at  Cold SpringFINAL
Russell-Tyler-Ruthton26
Edgerton/Ellsworth18
at  EdgertonFINAL
#6 (9-Man) Red Rock Central44
Westbrook-Walnut Grove0
at  WestbrookFINAL
Granada-Huntley-EC/Truman22
Nicollet47
at  NicolletFINAL
Walker-Hackensack-Akeley28
Polk County West19
at  East Grand ForksFINAL
Princeton16
St. Cloud Tech47
at  St. Cloud StateFINAL
Watertown-Mayer14
Milaca28
at  MilacaFINAL
Albany30
Foley7
at  FoleyFINAL
Aitkin6
Mora35
at  MoraFINAL
#6 (AAA) Glencoe-Silver Lake35
#9 (AAA) Annandale31
at  AnnandaleFINAL
Willmar8
Becker6
at  BeckerFINAL
Holdingford19
Melrose28
at  MelroseFINAL
Lake Crystal-Wellcome Memorial0
Norwood-Young America14
at  NorwoodFINAL
Browerville/Eagle Valley35
Kimball Area32
at  KimballFINAL
Belgrade-Brooten-Elrosa24
Kerkhoven-Murdock-Sunburg21
at  MurdockFINAL
New Ulm Cathedral44
Tracy-Milroy-Balaton6
at  TracyFINAL
Brandon/Evansville70
Laporte14
at  LaporteFINAL
Kingsland6
#1 (A) Goodhue44
at  GoodhueFINAL
#7 (9-Man) Houston46
Lanesboro12
at  LanesboroFINAL
Kenyon-Wanamingo14
St. Clair24
at  St. ClairFINAL
Heron Lake-Okabena8
Mountain Lake Area48
at  Mountain LakeFINAL
MACCRAY37
Fulda36
at  FuldaFINAL
Murray County Central0
#2 (A) Wabasso32
at  WabassoFINAL
Mabel-Canton44
Randolph52
at  RandolphFINAL
Wrenshall32
Ogilvie19
at  OgilvieFINAL
New Prague0
Rochester Mayo24
at  Rochester MayoFINAL
Red Wing8
#1 (AAAA) Winona56
at  WinonaFINAL
Rochester Century20
Rochester John Marshall16
at  Rochester John MarshallFINAL
#2 (AAAAAA) Minnetonka21
#1 (AAAAAA) Eden Prairie39
at  Eden PrairieFINAL
#2 (AAAAA) Chaska42
Bloomington Jefferson24
at  Bloomington StadiumFINAL
Hastings14
#7 (AAAAA) Apple Valley38
at  Apple ValleyFINAL
#10 (AAAAAA) Rosemount37
Burnsville0
at  BurnsvilleFINAL
#10 (AAAAA) Mahtomedi27
Tartan20
at  TartanFINAL
#3 (AAAAA) Robbinsdale Cooper46
North St. Paul7
at  North St. PaulFINAL
St. Louis Park16
Irondale13
at  IrondaleFINAL
Mounds View14
#8 (AAAAAA) Roseville28
at  RosevilleFINAL
#11 (AAAAAA) Cretin-Derham Hall35
White Bear Lake14
at  White Bear LakeFINAL
Minneapolis Southwest21
Minneapolis Washburn6
at  Minneapolis WashburnFINAL
St. Agnes21
Minneapolis Roosevelt20
at  Minneapolis RooseveltFINAL
Wayzata41
Eagan24
at  EaganFINAL
Coon Rapids14
Robbinsdale Armstrong31
at  Robbinsdale ArmstrongFINAL
Forest Lake48
Hopkins21
at  HopkinsFINAL
Anoka7
Osseo21
at  OsseoFINAL
#5 (AAAAAA) Edina28
#7 (AAAAAA) Maple Grove17
at  Maple GroveFINAL
#3 (AAAAAA) Totino-Grace16
Blaine28
at  BlaineFINAL
#9 (AAAAA) Andover54
#6 (AAAAA) Elk River69
at  Elk RiverFINAL
Cambridge-Isanti21
St. Francis16
at  St. FrancisFINAL
#4 (AAAAAA) Centennial28
Champlin Park21
at  Champlin ParkFINAL
St. Peter14
Waseca48
at  WasecaFINAL
Mankato East26
Austin47
at  AustinFINAL
#1 (AAAAA) Owatonna17
#5 (AAAAA) Northfield21
at  NorthfieldFINAL
#8 (AAAAA) Mankato West62
Faribault6
at  FaribaultFINAL
Worthington14
Albert Lea0
at  Albert LeaFINAL
Eastview34
Farmington14
at  FarmingtonFINAL
Belle Plaine7
#7 (AAA) Fairmont27
at  FairmontFINAL
Hill-Murray14
South St. Paul15
at  South St. PaulFINAL
Park of Cottage Grove27
St. Thomas Academy7
at  St. Thomas AcademyFINAL
Simley6
Henry Sibley34
at  Henry SibleyFINAL
Park Center13
Spring Lake Park38
at  Spring Lake ParkFINAL
Buffalo48
Chisago Lakes Area41
at  LindstromFINAL
#3 (AAAA) Benilde-St. Margaret's74
Richfield14
at  RichfieldFINAL
St. Anthony Village49
Columbia Heights46
at  Columbia HeightsFINAL
Delano50
Litchfield20
at  LitchfieldFINAL
DeLaSalle14
Orono52
at  OronoFINAL
Lakeville South7
Shakopee29
at  ShakopeeFINAL
North Branch55
Grand Rapids36
at  Grand RapidsFINAL
Stillwater Area6
#6 (AAAAAA) St. Michael-Albertville35
at  St. Michael-AlbertvilleFINAL
Duluth Denfeld20
Hibbing5
at  HibbingFINAL
Plainview-Elgin-Millville12
Byron34
at  ByronFINAL
Dover-Eyota7
Zumbrota-Mazeppa34
at  ZumbrotaFINAL
Stewartville56
#5 (AAA) Rochester Lourdes3
at  Rochester LourdesFINAL
Lake City0
La Crescent18
at  La CrescentFINAL
Cannon Falls8
#1 (AA) Caledonia40
at  CaledoniaFINAL
#6 (AA) Pipestone Area7
Blue Earth Area0
at  Blue EarthFINAL
New Ulm25
Jordan57
at  JordanFINAL
Waterville-Elysian-Morristown13
#9 (AA) Maple River25
at  MapletonFINAL
New Richland-H-E-G24
LeSueur-Henderson10
at  LeSueurFINAL
Dawson-Boyd34
Yellow Medicine East7
at  Granite FallsFINAL
#4 (AAA) Spectrum60
Concordia Academy20
at  Concordia AcademyFINAL
St. Paul Johnson12
SMB47
at  BlakeFINAL
Hermantown0
Proctor19
at  ProctorFINAL
Greenway/Nashwauk-Keewatin20
Virginia8
at  VirginiaFINAL
International Falls7
Eveleth-Gilbert28
at  EvelethFINAL
St. Charles6
Chatfield32
at  ChatfieldFINAL
#5 (AA) Triton42
Lewiston-Altura14
at  LewistonFINAL
Southland18
Winona Cotter59
at  Winona StateFINAL
Gibbon-Fairfax-Winthrop0
#3 (AAA) Sibley East29
at  ArlingtonFINAL
#9 (A) Rushford-Peterson41
Hayfield7
at  HayfieldFINAL
#8 (A) Mayer Lutheran27
#11 (A) Blooming Prairie28
at  Blooming PrairieFINAL
Janesville-Waldorf-Pemberton14
United South Central20
at  WellsFINAL
#7 (AA) Redwood Valley48
Windom Area28
at  WindomFINAL
Luverne42
Martin County West19
at  SherburnFINAL
Sleepy Eye15
Springfield18
at  SpringfieldFINAL
Medford29
Minnesota Valley Lutheran14
at  Minnesota Valley LutheranFINAL
#10 (AAAA) Mound Westonka23
#1 (AAA) St. Croix Lutheran48
at  St. Croix LutheranFINAL
Rush City8
Hinckley-Finlayson26
at  HinckleyFINAL
St. Paul Harding14
Breck49
at  BreckFINAL
Chisholm12
Deer River39
at  Deer RiverFINAL
Crosby-Ironton0
#10 (AAA) Esko33
at  EskoFINAL
East Central24
Mesabi East18
at  AuroraFINAL
McGregor20
Carlton24
at  CarltonFINAL
Cook County16
Mountain Iron-Buhl8
at  Mountain IronFINAL
Ely38
Silver Bay0
at  Silver BayFINAL
Mankato Loyola6
Alden-Conger/G-E33
at  AldenFINAL
Sleepy Eye Saint Mary's16
#8 (9-Man) Cleveland49
at  ClevelandFINAL
LeRoy-Ostrander36
Lyle-Pacelli6
at  LyleFINAL
Onamia8
#2 (9-Man) Cromwell-Wright57
at  CromwellFINAL
Isle32
Bigfork22
at  BigforkFINAL
#5 (9-Man) Grand Meadow20
#1 (9-Man) Spring Grove33
at  Spring GroveFINAL
St. Cloud Cathedral6
#9 (AAAA) Zimmerman41
at  ZimmermanFINAL
Rockford10
Maple Lake23
at  Maple LakeFINAL
Pine Island21
#6 (AAAA) Kasson-Mantorville35
at  KassonFINAL
#8 (AAAA) Holy Angels46
Waconia13
at  WaconiaFINAL
Buffalo Lake-Hector-Stewart48
West Lutheran16
at  Mayer LutheranFINAL
Fillmore Central16
Wabasha-Kellogg0
at  WabashaFINAL
St. Paul Humboldt12
Brooklyn Center39
at  Brooklyn CenterFINAL
Monticello27
Rogers32
at  RogersFINAL
Prior Lake8
#9 (AAAAAA) Lakeville North0
at  Lakeville NorthFINAL
Cedar Mountain/Comfrey44
Madelia48
at  MadeliaFINAL
Bethlehem Academy27
Lester Prairie/Holy Trinity26
at  Lester PrairieFINAL
Bloomington Kennedy0
Chanhassen35
at  ChanhassenFINAL
Woodbury20
East Ridge3
at  East RidgeFINAL
Northeast Range0
South Ridge2
at  CulverForfeit
#2 (AAAA) Marshall55
Tri-City United12
at  MontgomeryFINAL
Littlefork-Big Falls14
Hill City/Northland56
at  Hill CityFINAL
Lake Park-Audubon6
#7 (A) Ada-Borup/Norman County West50
at  AdaFINAL
Eden Valley-Watkins39
Howard Lake-Waverly-Winsted6
at  Howard LakeFINAL
#8 (AA) Paynesville Area6
#2 (AAA) Pierz42
at  PierzFINAL
Red Lake County22
#10 (A) Mahnomen48
at  MahnomenFINAL
Saturday, October 14, 2017
Minneapolis Henry16
St. Paul Central36
at  GriffinFINAL

NHTSA
1998-2017 PheasantCountrySports.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com